Jak zrobić pierwszy krok w kierunku zmiany.

Jak zrobić pierwszy krok w kierunku zmiany.

Jak się przełamać i zrobić pierwszy krok?
Można powiedzieć, że ten wpis jest oczywistą kontynuacją myśli z wczorajszej notki zawierającej moje przemyślenia.
Najważniejsze jest uświadomienie sobie potrzeby zmiany. Nie piszę tutaj o jakimś cudownym olśnieniu w stylu rzucasz wszystko i jutro wyjeżdżasz w Bieszczady. Mam na myśli raczej zrozumienie tego, czego tak naprawdę chcesz i naprawdę potrzebujesz.
Poniżej podstawowe narzędzie pomagające w uświadomieniu sobie swoich potrzeb i wprowadzeniu zmian. Sam często z niego korzystam – “Wzór na zmianę” Richarda Beckharda.

Niezadowolenie x Wizja x Pierwsze kroki do celu > Opór w stosunku do zmiany

Niezadowolenie.
Powinieneś usiąść, wypisać rzeczy, które Cię denerwują i frustrują, czyli takie, które chciałbyś zmienić. Wypisz kilka lub kilkanaście, nie ograniczaj się. Następnie wybierz tę, którą chcesz zmienić jako pierwszą. Zazwyczaj kilka największych frustracji wynika z jednego, określonego powodu. Nie warto “łapać kilku srok za ogon”. Skup się na jednym aspekcie do zmiany, tym najważniejszym dla Ciebie. Jeżeli już wybrałeś możesz przejść dalej.

Wizja tego, co chcemy uzyskać.
Bardzo często myślimy o tym, co nam się nie podoba. Lubimy ponarzekać, a to że praca jest za ciężka, że zarabiamy za mało, że mamy mały dom, że nie stać nas na wakacje, tacy jako naród właśnie jesteśmy. Rzadko jednak, mamy konkretną wizję tego, co byśmy chcieli uzyskać. Każdy chciałby zarabiać więcej, mieć lżejszą pracę itd. Tu się pojawia pytanie: co to znaczy “więcej”, “lżejszą” itp. Wizja jest tym kamieniem milowym, który dzieli “narzekaczy” od tych, którzy osiągają lepsze rezultaty. Tu mogę zacytować Henry Kissinger-a:

„Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, każda droga zaprowadzi cię donikąd.”

Henry Kissinger

Na tę część poświęć najwięcej czasu, zastanów się jak chciałbyś, by wyglądała sytuacja po zmianie. Jaki stan rzeczy chcesz uzyskać. Zastanów się. Uspokój. Nie rób tego kroku w przypływie silnych emocji, ani tych pozytywnych, ani negatywnych. Staraj się być rozluźnionym ustalając wizję, ale też podczas całego czasu korzystania z tej metody. Nie działaj pochopnie. Pozwoli Ci to obrać właściwy kierunek i znacząco rozjaśni kolejne kroki.

Pierwsze kroki do celu.
W tej części narzędzia tworzysz plan działania. Zaczynając od tego, co już dziś lub w ciągu najbliższej doby, możesz zrobić, aby rozpocząć podróż do upragnionego “miejsca” z wizji.
Jest to kolejny kluczowy aspekt, dzięki któremu wykonasz ten “pierwszy krok”. Ważne, by mieć plan i etapy jego realizacji, aby nie okazało się, że za tydzień stwierdzisz, iż nie wiesz co dalej. Najczęściej, konsekwencją takiego stanu rzeczy jest porzucenie procesu zmiany, spowodowane zagubieniem i brakiem motywacji.
Skup się na tym zadaniu, ustal plan minimum na miesiąc, a najlepiej na najbliższy rok. Pamiętaj, zawsze możesz skorygować swoje działania w oparciu o wizję, którą posiadasz.

Suma powyższych musi musi być wyższa, niż strachu przed zmianą.
Skup się na konkretnym aspekcie do zmiany, wypracuj bardzo klarownie jak ma wyglądać ta kwestia po zmianie oraz zaplanuj działania (drogę) do wypracowania wizji.
Ważne: Skup się na pierwszym kroku do wykonania w ciągu 24 godzin!

Co mogę Ci więcej napisać? Korzystaj działaj, zmieniaj. Komentuj.
Pozdrawiam,
Pasjonat życia i rozwoju osobistego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s