Ubieranie rzeczywistości i relacji międzyludzkich w kolorowe szaty populizmu, czyli dlaczego populizm zbiera takie grona odbiorców.

Ostatnio przeglądając różne, niekiedy bardzo poczytne profile na fb, natknąłem się na populistyczne teksty dotyczące spraw damsko-męskich.

Można znaleźć w nich hasła-perełki adresowane głównie do kobiet, co jest ważne autorami tych “fenomenalnych” wpisów najczęściej, są niestety mężczyźni.

Można tam znaleźć rady pokroju:

jeżeli Twój partner zwraca Ci uwagę, że w Twoim zachowaniu, bądź wyglądzie coś jest nie tak, np. ostatnio bardzo przytyłaś, bo się obżerasz albo znacząco zaniedbujesz obowiązki domowe, należy i tu uwaga…..

znaleźć kogoś, kto doceni to jaka jesteś naprawdę i pokocha Cię taką, jaką jesteś, bo jesteś wyjątkowa.

Bardzo przepraszam, ale może ten partner zwraca uwagę na obżarstwo widząc, że wpływa ono negatywnie na zdrowie osoby, którą bardzo kocha.

Może patrzy na to pod kątem tego, że kompulsywne objadanie się może być wynikiem słabej kondycji psychicznej osoby, na której mu zależy.

Może ten mężczyzna zwraca uwagę na porządek w domu, bo widzi, że coś złego dzieje się w relacjach i kompromisach, które zostały wypracowane między tymi ludźmi, wiedząc, że nic nie dzieje się bez przyczyny.

Może ten mężczyzna, chce pracować nad tą relacją, dlatego nie pozostawia pewnych symptomów degradacji związku, aby nabierały na sile.

Nie musi tak być, natomiast, bez pytań i komunikacji nie ma odpowiedzi.

Każda dojrzała osoba będąca w związku wie, że relacje między ludźmi, bywają niełatwe i mają kryzysy.

Warto wtedy wziąć “byka za rogi” i nad tymi relacjami popracować, a nie iść na łatwiznę i zmieniać ludzi niczym zabawki (pomijam tu kwestię patologicznych związków opartych na niezdrowej relacji). Oczywiście jeżeli prób było milion i nawet specjaliści w postaci terapeutów lub coach-ów, nie pomogli, to może czas relację zakończyć. Najpierw jednak, trzeba spróbować naprawić związek, a nie wyrzucać niczym zepsutą zabawkę.

Niestety, wyidealizowane wizje związków nie pasują do prawdziwego życia, natomiast bardzo oddziałują na psychikę i fantazję szczególnie ludzi, którzy nie są do końca szczęśliwi w obecnych relacjach. Wyobrażają oni sobie, że gdzieś tam, istnieje ktoś bezkrytycznie akceptujący wszystko. Pomijam fakt, że z biologicznego punktu widzenia osoba, która tylko przytakuje i na wszystko się zgadza, spowodowałaby u większości ludzi znaczne zmniejszenie lub całkowity zanik ekscytacji i pożądania, a tym samym zmniejszenie produkcji pewnych hormonów m.in. dopaminy. Takie myślenie, powoduje idealizowanie innych, czasem nowych, a skoro nowych, to zapewne “lepszych ludzi” i może prowadzić m.in. np. do zdrad.

Jeden z tych autorów, pisze też o tym, jacy to mężczyźni są źli i niedobrzy, a te biedne kobiety uciemiężone. Opisuje, ilu to w swoim życiu znał mężczyzn, których to określa mianem ”ch***”. Wbija do głowy  swoim czytelniczkom przekonanie, bo głównie kobiety mają polubioną tę stronę, że mężczyźni z natury są źli.

Znowu bardzo przepraszam, ale nie można tego generalizować względem płci, bo zależy to głównie od osoby i jej predyspozycji społecznych i psychicznych, jak zachowuje się w relacji z inną osobą, tej, czy innej płci. W moim odczuciu powoduje to krzywdzące nastawienie, budowania braku zaufania do obecnych lub ewentualnych, przyszłych partnerów. Może znacząco utrudnić budowanie trwałych relacji, opartych na zaufaniu w przyszłości. A ja niestety mogłem obserwować sytuacje, gdy kłamstwo powtarzane wiele razy stawało się prawdą.

W moim odczuciu, są to podstawowe kwestie dotyczące udzielania niszczących, niekonstruktywnych, rad opartych na populistycznych schematach.

Dla Ciebie moja czytelniczko i mój czytelniku napiszę dwa słowa: Zdrowy Rozsądek, a i jeszcze kilka słów: życie nie jest czarno-białe, ale ma wiele odcieni szarości.

Dziękuję za lekturę,

Pozdrawiam,

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s